Resim Analiz Süreci
Nasıl İlerliyor?

Çocuk resim analistleri, resimlerin neyi ifade ettiğini anlamak için çeşitli gözlemler ve araştırmalar yapmakta. Çocukların çizimlerini gözlemleme ve analiz etme süreciyle, her çocuğun sosyal/duygusal, fiziksel ve entelektüel gelişimi hakkında bilgi edinilebilir.

Analiz süreci

01

Ön Görüşme

Çocuğun resim çizim sürecinde ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ve çizim esnasında çocuklarından öğrenmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Ön görüşme aşamasında ebeveynlere dikkat etmeleri gereken hususlar aktarılmaktadır.

02

Resim Çizimi

Ön görüşmede dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edilerek çocuğa resim çizimi gerçekleştirilir. Resim çiziminde renkli kalem kullanımı, çoçuğun önce kimi çizdiği, çizim boyutları ve yerleşim yerleri gibi unsurlar değerlendirme aşamasında incelenecektir.

03

Değerlendirme

Resimler tarafımıza gönderildikten sonda değerlendirme süreci başlamaktadır. Resimlerin değerlendirmeleri uzman resim analistlerimiz tarafından 72 saat içinde tamamlanıp değerlendirme sonuçları ebeveynlere iletilmektedir.

04

Uygulama

Ebeveynlere ulaşan değerlendirme sonuçları klinik bir rapor şeklinde değil tavsiye niteliğindedir. Analizlerde dikkat çeken hususlara yönelik uygulamalarda unutulmamalıdır ki, resim analizi projektif bir tekniktir. Yorumlar, yorumlayana göre değişiklik gösterebilir.

Analiz sürecinde dikkat edilen konular

Resim analizi süreci genelinde dikkat edilen bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların bir kısmına resim çizim sırasında dikkat edilirken bir kısmıysa biten resimler üzerinden değerlendirilmektedir. Analiz sürecinde dikkat edilen bazı noktalar listede yer almaktadır.

Çocuğunu tanımak istiyorsan

Unutulmamalıdır ki, resim analizi projektif bir tekniktir. Yorumlar, yorumlayana göre değişiklik gösterebilir.

Scroll to Top